Народилася 9 серпня 1893 року в Полтаві. До заміжжя — Левченко.
Її батько — Василь Андрійович Левченко закінчив словесне відділення Московського університету і приїхав до Полтави працювати вчителем.
Мати — Катерина Сергіївна Слєпцова була випускницею Олександро — Маріїнського інституту шляхетних дівчат.
Вірі було два роки, коли родина переїхала в Москву. У 1903 році, коли їй виповнилося десять років, її віддали вчитися в приватну гімназію Перепьолкіна. Незабаром Вірочка, незважаючи на величезний конкурс, надійшла в балетне училище, хоча була досить повною і мама називала її «полтавської галушкою». Але через рік батьки забрали її з училища.
На балу з нагоди закінчення гімназії Віра познайомилася зі студентом — юристом Володимиром Холодним. Уже через кілька місяців вони побралися при дружному несхвалення обох сімейств. Через два роки в сім’ї з’явилася дочка Женя (1912 р.н.). Ще через рік сім’я удочерила дівчинку Нонну. Сім’я жила дуже скромно, але, на щастя, з’явилося нове популярне і недороге розвага — сінематограф. Віра їм дуже зацікавилася і сама захотіла спробувати сили в ньому.
З 1914 року знімалася в кіно.
Перша (епізодична) роль — в екранізації «Анна Кареніна» режисера Володимира Гардіна.
У 1915 році знялася у Євгена Бауера в картині «Пісня торжествуючої любові», де зіграла Олену. Ця роль принесла актрисі широку популярність.
За рік вона знялася у Ханжонкова в 13 фільмах. Їй потрібно було утримувати сім’ю,
У серпні 1915 року Віра вирушила на фронт — в госпіталь, виходжувати важко пораненого чоловіка. Володимир пішов на поправку і вони повернулися в Москву. Через кілька днів Віра терміново виїхала на зйомки в Сочі, а в середині жовтня її чоловік, навіть не оговтавшись від поранення, попросився назад на фронт.
За чотири роки кінематографічного життя Віра Холодна знялася в
У 1917 році на екран вийшов один з кращих її фільмів — «У каміна». Цей фільм мав винятковий успіх у глядачів (за радянської влади він був знищений, як і сотні інших популярних дореволюційних фільмів).
За 1917 рік Віра знялася ще в 11 фільмах.
Їй багато разів пропонували виїхати з Росії. Вона була популярна за кордоном. Фільми з її участю йшли в Європі, Америці, в Туреччині і навіть в Японії. Їй пропонували контракт на 10 років в Німеччині, її звали до Франції. Але вона на все пропозиції відповідала відмовою. Казала, що її місце в Росії.
В кінці літа 1918 року актриса приїхала в Одесу на дос’ёмкі фільму «Княжна Тараканова» разом зі старшою донькою Женечкою. Але знімальній групі з — за інтервенції довелося затриматися в Одесі на півроку. 8 лютого 1919 року Віра захворіла «іспанкою» — особливою формою грипу, яка ускладнилася запаленням легенів. Вона прохворіла дев’ять днів. 17 лютого 1919 року її не стало.
Володимир Холодний прожив без дружини всього два місяці. Він нічим не хворів, а просто тихо згасав — «від розбитого серця». Незабаром померла і мати Віри, а осиротілих дочок актриси родичі вивезли за кордон, де їх сліди загубилися.
Тіло актриси забальзамували, щоб при першій нагоді, ледь війська Антанти залишать Одесу, перевезти в Москву. Труну з тілом актриси замкнули в каплиці на Першому Християнському кладовищі Одеси… і згадали про нього лише в 1931 році, коли кладовище було вирішено перетворити в Парк культури.
За свою кар’єру кіноактриса знялася, за різними свідченнями, то чи в сорока, то чи в вісімдесяти фільмах. З фільмів з її участю до нас дійшло тільки п’ять.
Фільмографія:
Ролі в кіно
- 1919 Азра: головна роль
- 1918 Тернистий шлях слави — Віра Північна — королева екрану
- 1918 Останнє танго — Кло
- 1918 Мовчи, смуток… мовчи… — Пола: головна роль
- 1918 Міщанська трагедія
- 1918 Червона зоря
- 1918 Живий труп — Маша
- 1918 Жінка, яка винайшла любов — Антонелла
- 1917 У каміна — головна роль
- 1917 Столичний отрута
- 1917 Тортури мовчання
- 1917 Чому я шалено люблю
- 1917 Забудь про камін, в ньому згасли вогні: циркова актриса
- 1917 На вівтар краси
- 1917 Блукаючі вогні
- 1916 Шахи життя — дама півсвіту
- 1916 Заради щастя
- 1916 Одна з багатьох — Наташа Баришева курсистка
- 1916 Місячна красуня — Аня, дочка Строєва
- 1916 Життя за життя — Ната: головна роль
- 1916 світі повинна панувати краса — Лія Ванда, артистка
- 1915 Пробудження
- 1915 Полум’я неба — Таня
- 1915 Пісня торжествуючої любові — Олена: головна роль
- 1915 Міражі — Маріанна: головна роль
- 1915 Діти століття — Марія Миколаївна: головна роль
- 1914 Анна Кареніна — годувальниця сина Анни Кареніної