14 червня 2016 року було представлено конкурсну програму 7-го Одеського міжнародного кінофестивалю, який відбудеться з 15 по 23 липня.
З 864 фільмів із 75 країн, поданих на участь в конкурсних програмах кінофестивалю, селекційна комісія відібрала 12 фільмів з Греції, Франції, Бразилії, Португалії, Німеччини, Росії, Грузії, Польщі, Лівану, Бельгії, Румунії, Катару, Іспанії, Великобританії та Хорватії, які будуть боротися за Гран-прі ОМКФ – Золотого Дюка – та інші нагороди Міжнародного конкурсу.
У Національній конкурсній програмі заявлено 5 повнометражних і 20 короткометражних фільмів, а одна українська картина – «Гніздо горлиці» Тараса Ткаченка – візьме участь одночасно в Національному та Міжнародному конкурсах. Як повідомили відбірники, всього на розгляд подали 258 українських фільмів.
Почесним гостем ОМКФ–2016 стане німецький режисер Крістіан Петцольд, який цього року представить на кінофестивалі свою ретроспективу.
У 2016 році для участі в Міжнародному конкурсі ОМКФ було відібрано 12 повнометражних фільмів з 16 країн (включаючи країни копродукції). Деякі фільми вже були відзначені нагородами на міжнародних кінофестивалях класу А, а дві кінокартини стали дебютними роботами для режисерів. Велика частина кінострічок у програмі (7 з 12) – зрежисовані жінками. Також, вперше за історію Одеського міжнародного кінофестивалю в Міжнародному конкурсі буде показаний мюзикл.
- Драма про життя театральної трупи «Людожери» (Les Ogres) від французького режисера Леї Фенер, яка завоювала приз глядацьких симпатій на кінофестивалі в Роттердамі в 2016 році. Одним із співавторів сценарію стала Бріджет Сі, режисер фільму-учасника Міжнародної конкурсної програми ОМКФ–2015 «Астрагал».
- Британська гротескна комедія «Той, хто горить, горить, горить» (Burn Burn Burn) Чанії Баттон за участю таких британських зірок, як Лора Кармайкл («Абатство Даунтаун»), Джозеф Демпсі («Гра престолів»), Джуліан Райнд-Татт («Знедолені»).
- Німецька драма «Фукушіма, з любов'ю» (Fukushima, mon amour / Grüße aus Fukushima) Доріс Доррі, дія сюжету якої розгортається на тлі ліквідації наслідків аварії у Фукушімі. Картина демонструвалася в програмі «Panorama Special» на 66-му Берлінському кінофестивалі і завоювала дві нагороди.
- Драма «Метаморфозіс» Сергія Тарамаєва і Люби Львової (Росія), що представляє історію геніального молодого піаніста, життя якого повністю змінюється після зустрічі з одинадцятирічною Сашою. Показ в Міжнародній програмі ОМКФ 2016 стане для цього фільму міжнародною прем'єрою.
- Грецька драмеді «Засмага» (Suntan) Аргіріса Пападімітропулоса, що представляє історію кохання 40-річного грека Костіса до юної Анни.
- Дебютний фільм грузинського режисера Русудана Глурджідзе «Чужий дім» (House of Others / Skhvisi sakhli), одну з ролей в якому виконала відома російська актриса незалежного кіно Ольга Диховічна (член жюрі Міжнародної конкурсної програми ОМКФ–2014). Кінокартина знята в ко-продукції Грузії з Росією, Хорватією та Іспанією.
- Польський хоррор-мюзикл «Доньки дансінгу» (The Lure) Агнешки Смочиньської, який завоював спеціальний приз жюрі на кінофестивалі «Санденс» в 2016.
- Світова прем'єра української драми «Гніздо горлиці» Тараса Ткаченка, головні ролі в якій виконали відомі українські актори Римма Зюбіна та покійний Віталій Лінецький. Фільм також бере участь у Національній конкурсній програмі.
- Лівано-катарська кінострічка «Дуже велике кіно» (Very Big Film / Film Kteer Kbeer) режисера Мір-Жана Бу Шаайя, що розповідає про життя ліванських наркоторговців. Кінокартина стане першим ліванським фільмом, який візьме участь у Міжнародній конкурсній програмі ОМКФ.
- Перший ігровий фільм бразильської режисерки-документаліста Марилії Роша «Місто, де я дорослішаю» (Where I grow old). Ця кінострічка – ко-продукція Бразилії та Португалії.
- Бельгійсько-французька чорна комедія «Смерть від смерті» режисера Ксав'є Сєрона. Це його перший повнометражний ігровий фільм як режисера.
- Фільм «Незаконнонароджений» (Ilegitim / Illegitimate) від одного з найбільш багатообіцяючих режисерів Нової румунської хвилі Адріана Сітару. Драма розповість історію забороненого кохання між братом і сестрою.
Журі Міжнародної конкурсної програми Одеського кінофестивалю очолить володар премій «Оскар» і BAFTA, кінорежисер, сценарист, письменник, поет, член Британського Королівського літературного товариства, Командор Ордена Британської імперії – Крістофер Гемптон.
Також до складу жюрі увійшли режисер і сценарист, дворазовий лауреат нагород 6-го ОМКФ Єва Нейман (Україна, Німеччина), продюсер, чиї фільми «Вітер, що гойдає верес» і «Я, Деніел Блейк» завоювали «Золоту пальмову гілку» в Каннах, Ребекка О'Браєн (Великобританія), актор, продюсер, сценарист і режисер, який по праву вважається однією з головних фігур в американському інді-кінематографі – Алекс Росс Перрі (США) і багаторазовий лауреат різних нагород кінофестивалів класу «А», який працював з такими зірками, як Ума Турман і Крістіна Річчі – Уберто Пазоліні (Італія).
У Національну конкурсну програму 7-го Одеського кінофестивалю увійшли 5 повнометражних фільмів. Серед них:
- Фільм-учасник Міжнародної конкурсної програми 7-го ОМКФ «Гніздо горлиці» Тараса Ткаченка.
- Драма «Синє плаття», реж. Ігоря Мінаєва, який також є сценаристом фільму. Кінострічка розповідає про втрачену любов і непрожите життя жінки, про які її син дізнається тільки після смерті матері.
- Документальний фільм «Холодний Яр» Аліни Горлової, який представить таємниче місце в самому центрі України, де минуле переплітається з сьогоденням, і де свобода захищалася ціною власного життя.
- Фільм «Моя бабуся Фані Каплан» Олени Дем'яненко, головні ролі в якому виконали Мирослав Слабошпицький і Катерина Молчанова. Сюжет фільму присвячений історії маловідомого любовного зв'язку «терористки» Фані Каплан з братом Володимира Леніна Дмитром Ульяновим.
- Фільм-реконструкція атмосфери кінця Євромайдану у Львові «Varta 1, Львів, Україна» режисера і автора сценарію Юрія Грицини.
Також в Національній конкурсній програмі будуть показані 20 короткометражних кінострічок:
- «24» Станіслава Бітюцького,
- «Повернись» Андрія Кириллова,
- «Кров» Валерії Сочивець,
- «Згущьонка» Катерини Горностай,
- «Роса» Івана Косенка,
- «Дідочок» Володимира Тихого,
- «Дім» Ірини Цілик,
- «У Манчестері падав дощ» Антоніо Лукича та Валерії Кальченко,
- «Спогади мертвої людини» Миколи Засєєва,
- «Одного разу в Одесі» Владека Занковскі,
- «Люди, які прийшли до влади» Олексія Радинського і Томаса Рафи,
- «Рожева карта» Ель Павулеско,
- «Без тебе» Нарімана Алієва,
- «Після усіх зіткнень» Юрія Хусточки і Микити Кравцова,
- «Reve ta stohne on tour» Надії Парфан,
- «70 вулиць» Макса Лижова,
- «Чорногора» Тараса Дрона,
- «Зустріч» Жанни Озірної,
- «Панорама» Юрія Шилова,
- «Уроки музики» Ігоря Малахова.
Оцінювати роботу українських кінематографістів буде жюрі Національної конкурсної програми, до якого увійшли: український режисер, сценарист, со-продюсер фільму «Плем'я» і дворазовий володар нагород Одеського кінофестивалю Валентин Васянович, актриса Шані Кляйн (Ізраїль), яка зіграла головну роль у фільмі «Мотивації нуль», лауреата Гран-Прі 5-го ОМКФ, актор, кінорежисер і сценарист Михайло Сегал (Росія) і заступник директора МКФ у Софії Міра Сталева.
Документальний фільм-учасник Національної конкурсної програми ОМКФ–2016 – кінострічка «Холодний Яр» українського режисера Аліни Горлової, буде також представлений у програмі Конкурсу європейського документального кіно.
Крім нього в новому конкурсі 7-го Одеського кінофестивалю представлені ще 5 документальних фільмів:
- «Країна просвітлених» (The land of the enlightened), реж. Пітер-Ян де П'ю – кінострічка знята в ко-продукції Бельгії, Ірландії, Голландії, Німеччини, Афганістану, яка розповідає про жорстоке життя дітей в Афганістані.
- «Не я перетинав кордон – кордон перетнув мене» (I did not cross the border – the border crossed me), реж. Тома Чагелішвілі (Грузія, Німеччина). Кінострічка представить історію дружби за часів політичного тиску.
- «Мій друг Борис Нємцов», реж. Зосі Радкевич (Росія, Естонія). Фільм завоював «Золотий Ріг» Краківського кінофестивалю.
- «Олег і рідкісні види мистецтва» (Oleg and the rare arts / Oleg y las raras artes), реж. Андрес Дуке (Іспанія), яка представить історію українського генія Олега Каравайчука, що жив у Санкт-Петербурзі. Він грав для Сталіна і писав музику для кіно, працюючи з Кірою Муратовою та Сергієм Параджановим. Олег Каравайчук помер 13 червня 2016 року.
Оцінювати роботи документалістів буде жюрі документального конкурсу, до якого увійшли Рада Шешич (Нідерланди), документаліст, кінокритик, лектор, Марина Разбежкіна (Росія), режисер, сценарист, і Геннадій Кофман (Україна), продюсер, програмний директор фестивалю Docudays UA.
Традиційно, у другий день Одеського кінофестивалю пройде кіноперформанс на Потьомкінських сходах, під час якого буде показана унікальна кінострічка «Шерлок Голмс» (1916), режисером якої був Артур Бертеллет. Музику для симфонічного оркестру, в супроводі якого пройде показ, написав один з найвідоміших композиторів німого кіно Дональд Сосин.
В рамках 7-го Одеського кінофестивалю також пройдуть три ретроспективи. Почесний гість кінофестивалю Крістіан Петцольд, німецький режисер, одна з ключових персон «Берлінської школи» і улюбленець кінокритиків, представить ретроспективу своїх кращих фільмів «Єлла», «Єріхов», «Барбара» і «Фенікс».
В українській ретроспективі «Межі свободи: незалежність по обидві сторони екрану» будуть представлені рідкісні та часто забуті українські фільми ранніх 90-х, що показують період після здобуття незалежності Україною очима пересічного громадянина. Ретроспектива підготовлена спільно з Національним центром Олександра Довженка і містить такі кінострічки: «Розпад» Михайла Бєлікова (1990), «Цвітіння кульбаби» Олександра Ігнатуші (1992), «Чутливий міліціонер» Кіри Муратової (1992), «Шамара» Наталії Андєйченко (1994), «Вперед за скарбами гетьмана!» Вадима Кастеллі (1993).
Ще одна ретроспектива 7-го ОМКФ буде присвячена творчості великого англійського драматурга Вільяма Шекспіра. Ретроспектива «Шекспір в кіно», підготовлена спільно з Британською Радою в Україні та Британським кіноінститутом (BFI), представить п'ять знакових екранізацій творів Шекспіра: «Гамлет» Лоуренса Олів'є (1948), «Ромео і Джульєтта» Франко Дзефіреллі (1968), «Макбет» Романа Поланскі (1971), «Книги Просперо» Пітера Грінуея (1991) і «Король Лір» Пітера Брука (1971).
У позаконкурсній програмі «Фестиваль Фестивалів» будуть показані фільми-учасники міжнародних фестивалів класу «А», такі як: «Море у вогні» (Fuocoammare), реж. Джанфранко Россі (Італія), «Франкофонія» (Francofonia), реж. Олександр Сокуров (Франція, Німеччина, Нідерланди), «Клан» (El Clan), реж. Пабло Траперо (Аргентина), «Перехрестя 48» (Junction 48), реж. Уді Алоні (Ізраїль), «Українські шерифи», реж. Роман Бондарчук (Україна, Німеччина, Латвія).
Однією зі спеціальних подій 7-го Одеського кінофестивалю стане концерт-перформанс «LU: V: lounging», який пройде на Ланжеронівському узвозі. Під час події на великому екрані будуть показані 8 короткометражних анімаційних фільмів, виконаних в різних техніках і знятих різними режисерами в різні роки – від 1976-го по 2012-ий. Показ відбудеться у супроводі музичної імпровізації від тріо LU: V. В рамках концерту-перформансу на Ланжеронівському узвозі будуть показані також 2 короткометражних анімаційних фільми від українських режисерів – «Next» Анатолія Лавренішина і «Swan» Сашка Даниленка.
За офіційною інформацією